Neler yeni

Genel vBulletin mi XenForo mu?

netr0n

Active member
Yönetici
Administrator
Başlıktaki soruyu bu aralar gerçekten çok alıyorum. Bana özelden ulaşanlar vBulletin mi yoksa XenForo sistemini mi kullansak diye sorduklarında bunu detaylıca anlatmam ne yazık ki mümkün olmuyor. Yani yeterince anlatamadığım için kafalarınızın karıştığını düşünüyorum o yüzden bundan sonra bu soruyu soranlara direkt bu konunun linkini vereceğim ki kafalarda herhangi bir soru işareti kalmasın :)

Bu konuyu google'da araştırdığınızda anketler oluşturulmuş herkes iki sistemden birini test etmeden yorumlar yazmış. Biz burada iki sistemden birini tercih ettiğinizde nelerle karşılaşacağınızdan bahsedeceğiz. En azından iki sistemi de test etmiş biri olarak sizlere net bilgiler vermeye çalışacağım.

vBulletin ve XenForo

vBulletin uzun yılladır ayakta olan ve forum yazılımı alanında önderliğini sürdürmüştür. Ama vBulletin 5 ile hayal kırıklığına neden olmuştur. Bu hayal kırıklığı insanların beklentilerini karşılamadığı için kullanıcıları farklı forum yazılımlarına yönlendirmiştir. İpboard gibi Nodebb gibi Flarum gibi Discourse gibi ve XenForo gibi sistemlerin önemi ortaya çıkmıştır. Ya da vBulletinden başka sistemlerinde gerçekten başarılı sistemler olduğu kullanıcılar tarafından görülmüştür. Bunların arasında 2 forum yazılımı sık kullanılmaktadır. Bunlardan biri İpboard bir diğeri ise XenForo'dur. İpboard, vbulletin ve xenforo göre çok daha başarılı işler çıkarmıştır. Fakat başarı olarak bakılırsa bunu zamana göre değerlendirirsek XenForo yeni olması ve kısa zamanda bu kadar sevilmesi XenForo'u daha çok ön plana çıkarmıştır. vBulletinin kendisine rakip olarak gördüğü iki sistem vardır bunlardan biri Ipboard bir diğeri ise XenForo'dur.

vBulletin'ini vBulletin'in yapan kişiler arasında olan Kier'in vBulletin'den ayrılıp XenForo'u kurması ve daha sonra vBulletin'in XenForo'u yani Kier'i dava etmesi bu davanın neticesinde XenForo'un haklı görülmesi vBulletini büyük sıkıntılara sokmuştur. Çünkü vBulletin 5 ile gelen başarısızlık tabiri caizse XenForo'un ekmeğine yağ sürmüştür.

Kullanıcılar vBulletinin esnek admin panelini her ne kadar XenForo'da yakalayamasa da bunu da kısa zamanda başaracaklarına inanıyorum. vBulletin sistemini kullanan kullanıcılar vBulletinde yaşanan büyük ve orta ölçekli sorunlarına google'da ufak bir araştırma yaparak çözüm bulabilirler. vBulletin dünya çapında geliştiriciler tarafından en çok destek verilen sistemdir. Dünyanın bir çok ülkesinde vBulletin destek forumları vardır. Bu platformlarında bağlı olduğu vBulletin.org sitesi en çok kullanılan siteler arasındadır. Eklentilerinin neredeyse çoğu ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Bu eklentiler çoğu kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Gerek eklentilerin ücretsiz olması, gerek kullanım alışkanlığı ve bununla gelen admin panel esnekliği vBulletini bu yarıştan asla koparmayacaktır. vBulletin.org ayakta olduğu sürecede vBulletin ayakta olmaya devam edecektir fakat vBulletin 5 ile yaptıkları hatayı vBulletin 6 da devam ettirirlerse kendilerini vBulletin.org bile kurtaramayacaktır. Ben her zaman söylüyorum vBulletin firma olarak çok şımarık bir firma. Kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini düşünüyorum ve bu rekabetin her zaman olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu gibi rekabetler kullanıcıların beklentilerine yönelik çıkar sağlamaktadır.

XenForo, vBulletine göre yeni bir sistem ama harika işler yapmışlardır. Admin Paneli biraz daha esneklik kazanırsa XenForo'da kullanıcılarına ikiye katlayacaktır. Zend framework kullanmaları çok temiz bir kod yapısı ortaya çıkarmış ve vBulletinin iki katı yüksek performans ile çalışıyor ve bu kadar hızlı çalışması yine aynı şekilde sunucu tarafında vBulletinden neredeyse yarı yarıya düşük kaynak tüketiyor. Yukarıda da söylediğim gibi admin panelinin biraz daha esnek olması için çalışmalar yapılıyormuş. En azından böyle bir duyuru okumuştum. Eklenti yazmak isteyen kişilerin XenForo'a eklenti yazarken çok keyif alacaklarını söyleyebilirim en azından ben çok keyif aldım. vBulletin Lisansı şu an 249 dolar. XenForo 140 dolar. Tabii bunu kıyaslamak gibi saçma bir fikir yürütmeyeceğim. Neden arada bu kadar fark var diye soracak olan olursa onuda şöyle anlatabilirim. Bir kere XenForo tercih edeceğiniz zaman eklentilere bolca para harcayacaksınız çünkü XenForo'un neredeyse eklentilerinin çoğu paralıdır ve XenForo lisansı her yıl sizden güncelleme ücreti ister dolayısıyla bu açıdan baktığımızda vBulletin daha karlı bile görünebilir. Ama bu tabii ki tercih meselesidir. Eğer para harcayacağım ve performans bakımından hızlı bir sistem kullanmak istiyorsanız XenForo'u gözü kapalı tercih edebilirsiniz. Yok 249 dolar vereceğim ve bir daha para harcamak istemiyorum diyorsanız vBulletin işinizi görecektir. İki sistemi de yalın olarak kendiyle gelen özelliklerini baz alarak SEO açısından değerlendirirsek XenForo SEO açısından vBulletinden çok çok önde. Ama yardımcı kaynaklar vs kullanılarak vBulletinde de seo açısından iyileştirmeler yapılabilir ama kaynak tüketimi artacaktır.. Tabii bu söylediklerim vBulletin 4 ve altı serisi ile alakalı. vBulletin 5 ile de gelen bir seo yapısı var eğer tercih edilirse sadece eklenti sıkıntısını çekeceğinizi söyleyebilirim. vBulletin 5'in kod yapısı falanda gayet başarılıdır ama sıkıntılı olan yardımcı kaynaklarının çok az olması.

Konuyu toparlarsak XenForo geçtiğinizde rahat edersiniz ama eklentiler için para harcamanız da gerekecek eğer harcarım sorun yok diyorsanız geçmenizde faydalar vardır.

vBulletin kullanmaya karar verirseniz destekte zorlanmaz ücretsiz yardımcı eklentiler ile istediğiniz düzeyde bir forum oluşturabilirsiniz. İkisininde artıları eksileri mutlaka olacaktır. vBulletinin eksisi vBulletin 5 ile günümüz şartlarına göre beklentileri karşılamamasıdır. Ama vBulletin 6 ile bu hataları mutlaka gidereceklerdir. Artısı ise inanılmaz derecede kaynak sıkıntısı çekmeden istediğiniz düzeyde bir forum oluşturabilmenizdir.

XenForo'un eksisi ise yeni olması, desteğinin daha yeni yeni oturmaya başlaması, eklentilerinin neredeyse çoğunun ücretli olması, admin panelinin esnek olmaması. Artısı ise: inanılmaz hızlı, sunucu dostu, zend framework kullanarak çok temiz bir yazılım çıkarmış olmaları ve her şeyden önemlisi eksikliklerini çok hızlı kapatması. Daha şimdiden bir iki yıla kadar vBulletinin tahtına ortak olacak en büyük forum yazılımı diyebilirim.

Umarım bu yazı karar vermenizde ve projelerinizde forum yazılımı tercihi yapmanızda yardımcı olur. :)

Sevgilerimle, netr0n.

NoVa

New member
@netr0n eline sağlık , başarılı bir makale olmuş. ;)