Neler yeni

2. EL Lisans Alımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler.

netr0n

Active member
Yönetici
Administrator
Katılım
17 Eki 2016
Mesajlar
580
Tepkime puanı
39
Puanları
28
xenforo-2-logo-degisme-2.jpg


Herkese merhaba arkadaşlar, XenForo.Gen.Tr ve netron.web.tr Dışında 2. El lisans konusunda bu kadar detaylı bir anlatım yoktur. Bu makalede tüm detaylar ele alınmıştır. Bu makaleyi okuduktan sonra 2. El lisans alımı konusunda yeterli bilgiye sahip olacaksınız. 2. El lisans almadan önce bu makaleyi mutlaka sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü gözden kaçırdığınız en ufak bir detay sizin maddi ve manevi olarak zarar görmenize neden olabilir.

Bildiğiniz üzere Paypal Türkiye’de hizmet vermeyi durdurdu. Bu sebeple Paypal komisyoncuları ortaya çıktı. Bu komisyoncular belirli bir ücret karşılığında sizin adınıza lisans alır ve size teslim eder.

Peki bu ne kadar güvenlidir?

Başkasının Paypal hesabı ile alınan lisanslar %100 güvensizdir. Sebebi ise, Paypal hesap sahibinin 120 gün boyunca satışı iptal etme hakkına sahip olmasıdır. Yani Paypal hesap sahibi size lisansı sattıktan 120 gün süresi dolmadan satışı iptal edebilir. Eğer Hesap sahibi satışı iptal ederse Paypalkullanıcısına parasını iade eder bu doğrultuda XenForo.com üzerinde lisans hakkınız XenForo.com tarafından silinir ve size açıklama olarak hesap sahibinin chargeback yaptığı yani Türkçe’de ibraz’da bulunduğunun ve bu sebeple lisansınızın silindiği bilgisini verir.

Peki Kredi Kartı ile Alınan Lisanslar Güvenli midir?

Eğer bir tanıdığınızın kredi kartı ile sıfır lisans alıyorsanız veya güvendiğiniz bir kişinin kartıyla lisans alıyorsanız herhangi bir sorun olmaz. Ama bizim konumuz 2. el lisanslar bu sebeple Paypal ne kadar riskli ise Türkiye’deki tüm kredi kartları da aynı riski taşır. Yani %100 güvensizdir.

Sebebi ise Türkiye’deki bankaların kredi kartlarında kendilerine ait tüm Dünya’da kullanılabilen bir lisansı yoktur. Türkiye’deki bankaların Tüm Dünya’da geçerli olan kredi kartı ağ sistemi kuruluşlarıyla anlaşmaları vardır. Bu kuruluşlar hepimizin bildiği: MasterCard, Visa, American Express gibi uluslararası geçerliliği olan kredi kartı işleticileridir. Yani bizdeki Maximum, Axess, Bonus, Vadaa sadece Türkiye’de geçerli olan ve o bankalara ait olan kartın özellikleridir. Bu yüzden bu kartların hepsi MasterCard, Visa kuruluşlarıyla çalışırlar ve bankaların bu kuruluşlarla da anlaşmaları vardır.

Burası önemli bizdeki bankalar MasterCard, Visa kuruluşlarının kurallarına uymak zorundadır. Bu kuruluşlarında müşterilerini korumak adına aynı Paypal’daki gibi müşterilerine 120 gün chargeback yani ibraz’da bulunma hakkı tanımasıdır. Yani ibraz edildiğinde MasterCard ve Visa bankaya sormaksızın MasterCard veya Visa ile yapılan ödemeyi direkt kart sahibine iade eder. Tabii bu iade biraz zaman alabilir ama sonuç itibariyle haklı bulunursa iade edilir.

İtirazın sebebi müşterinin itirazına göre değişiklik gösterebilir. Ürünü beğenmeyebilir, hizmeti beğenmeyebilir, beklentilerinin altında olabilir, yaptığı işlemi hatırlamıyor olabilir vs kullanıcının her türlü mazereti MasterCard ve Visa tarafından dikkate alınır. Bu yüzden XenForo.com şirketi kullanıcılarının lisanslarının başka bir kişiye transfer edilme süresini 120 gün olarak sınırlandırır. Siz yeni aldığınız xenforo lisansını 120 gün boyunca transfer edemezsiniz. Eğer bir başkasından 120 günü doldurmayan bir lisans satın alırsanız bunun sorumluluğu tamamen size aittir. Eğer lisansın asıl sahibi ibrazda bulunursa siz xenforo.com’a lisans üzerinden herhangi bir hak iddia edemezsiniz.Güvenilir 2. El XenForo Lisansı Nasıl Alınmalı?

2. El XenForo lisansı alırken 2. El XenForo lisansı satan kişinin güvenilir olması gerekir. Eğer bu kişiyi tanımıyorsanız ve herhangi bir referansı yoksa yukarıda yazdığımız hususlara dikkat edilmesi gerekir. Peki bu hususları sıralarsak nelere dikkat etmemiz gerekir.
  • Lisansın XenForo.com üzerinde License can be transferred: Yes olduğuna dikkat edin.
  • XenForo Lisansının sadece 1 kere transfer edildiğini unutmayın.
  • Lisans sıfır mı alındı yoksa 2. el mi alındığına dikkat edin.
  • Lisans daha önce transfer edildi ise, mutlaka mail ile birlikte alınması şarttır çünkü 2. el lisanslar transfer edilemez.
  • 2. El lisans alacağınız kişiden Validation Token bilgilerini isteyip License Validation API | XenForo adresinden kontrol edin.
  • 2. El lisansı almadan önce lisansın kalan güncelleme gün sayısını öğrenin.


Kötü Niyetli Kişiler Tarafından Dolandırılsak Neler Yapmalıyız.

Eğer kötü niyetli kişiler tarafından dolandırılırsanız her nereye ödeme yapmış olursanız olun elinizdeki dekontlar ile size en yakın adliyeye giderek savcılığa suç duyurusunda bulunmanızı ve TCK 5237 158. Maddesine göre nitelikli dolandırıcılıktan şikayetinizi yapmanızı öneririm ortalama 1,5 - 2 ay süre doğrultusunda şikayet ettiğiniz kişi hukuken ciddi bir yaptırıma maruz kalır. Çünkü nitelikli dolandırıcılık ciddi bir suçtur. Eğer başınıza böyle bir durum gelirse hukuk anlamında elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışır bunun için özel mesaj yoluyla yardım isteyebilirsiniz. Bu tür bir olay yakın bir tarihte benim başıma geldi ve hiç düşünmeden avukatımız aracılığı ile şikayetimizi savcılığa bildirdik. Meblağ her ne olursa olsun ortada bir suç var ise savcılık bunun gereğini yapar. Dileriz bu tür olaylar başınıza gelmez ama olur da gelir diye bunları da yazmak istedim.
 
Üst